اگر شبکه وای فای شما مکان‌های مورد نظرتان را پوشش نمی‌دهد و با مشکلات این چنینی دست و پنجه نرم کرده‌اید، در این مقاله شش راه مناسب برای گسترش منطقه‌ی پوشش وای فای و دریافت سیگنال بی‌سیم قوی‌تر در خانه، جمع آوری شده است. پس تا ادامه‌ی مطلب، با ما همراه باشید!

وای فای برای بسیاری از افراد، به خصوص کسانی که در خانه کار می‌کنند، به اندازه آب جاری ضروری است. بنابراین زمانی که سرعت وای فای کند است یا به صورت مداوم ضعیف می‌شود - و تماس کاری شما را خراب می‌کند یا استریم موسیقی از Spotify شما را قطع می‌کند - واقعاً می‌تواند بسیار خسته کننده باشد.

وضعیت شما ممکن است حتی بدتر از این هم باشد! ممکن است در برخی از قسمت‌های خانه، هیچ سیگنالی دریافت نکنید؛ یا اتصال سیگنال دریافتی آن‌قدر ضعیف باشد که حتی برای بارگیری یک صفحه اینترنتی هم به اندازه‌ی کافی جوابگو نباشد، چه برسد به اینکه از طریق آیفون ویدئویی درب خانه را چک کنید تا ببینید که چه کسی جلوی در است.

این «نقاط سیاه» وای فای اغلب به دلیل فاصله زیاد محل مورد نظر از روتر بی‌سیم (سیگنال‌های بی‌سیم با برد ضعیف می‌شوند)، دیوارهای آجری یا سنگی ضخیم، و همچنین تداخل دستگاه‌های دیگر ایجاد می‌شوند.

راه‌های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد، اما همه چیز به میزان پولی که می‌خواهید خرج کنید و اینکه مناطق مشکل دار در کدام نقاط مکانی مورد نظرتان هستند، بستگی دارد. در این مقاله شش راه اصلی و مناسب برای گسترش محیط پوشش داده شده توسط وای فای، بررسی خواهد شد:

  1. روتر موجود خود را به موقعیت بهتری منتقل کنید
  2. یک روتر جدید و بهتر بخرید
  3. یک کیت مش وای فای بخرید
  4. تقویت کننده / بوستر وای فای بخرید
  5. یک مجموعه آداپتور شبکه Powerline در کنار وای فای بخرید
  6. 5 گیگاهرتز را به 2.4 گیگاهرتز تغییر دهید

بهتر است هر یک از این گزینه‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

 

1. موقعیت روتر خود را تغییر دهید

اگر خانه شما از وای فای ضعیف در طبقه بالا رنج می‌برد، محل قرارگیری روتر بی سیم خود را بررسی کنید. از قرار گرفتن روترتان در فضای باز (حتی اگر چیدمان محیط را خراب کند) و در صورت امکان در مرکز خانه، جایی که عاری از موانع باشد، اطمینان حاصل کنید.

روتر وای فای خود را در کمد، روی زمین یا پشت تلویزیون پنهان نکنید. سعی کنید آن را بر روی سطح بالاتری قرار دهید زیرا سیگنال‌های وای فای آسان‌تر می‌توانند در فضای باز حرکت کنند.

آیا روتر شما آنتن متحرک دارد؟ سیگنال وای فای از کناره‌های آنتن به بیرون و به سمت بالا می‌تابد (عمود بر روتر)؛ بنابراین معمولاً بهترین کار این است که سیگنال به سمت زمین یا سقف پرتاب نشود. با این حال، اگر چندین آنتن دارید، می‌توانید آن‌ها را در زوایای مختلف تنظیم کنید تا وسیع‌ترین پوشش را ارائه دهید.

2. روترتان را به یک روتر بهتر ارتقا دهید

اگر ضعیف یا کند بودن وای فای با وجود جا به جایی روتر همچنان ادامه دارد، آن را با وای فای بهتری جایگزین کنید.

قدیمی‌ترین تا جدیدترین استانداردهای وای فای عبارت‌اند از: 802.11b، 802.11g، 802.11n، 802.11c و Wi-Fi 6. اگر روتر بی سیم «b» یا «g» که قدیمی‌تر هستند را دارید، باید آن را با دستگاهی جدیدتری که برد طولانی‌تر و سرعت اتصال سریع‌تری را ارائه می‌دهد، جایگزین کنید.

چرا گستاخ نباشید؟ شما حتی می‌توانید از شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی خود بخواهید یک روتر بی سیم به روز شده برای شما بفرستد! اگر مدتی مشتری یک شرکت خاص بوده‌اید، باید به شما خدمت رسانی کنند. اما اگر شرکت مورد نظر از شما خواست برای یک قرارداد جدید ثبت نام کنید، حواستان به بندها و شرایط قرارداد باشد.

یک تصور غلط رایج این است که آخرین استاندارد وای فای بهترین عملکرد و برد را به شما ارائه می‌دهد. در حالی که این برداشت تا حدی درست است، ولی داشتن بالاترین سرعت‌ها به قیمت پایین رفتن برد تمام می‌شود. بنابراین شما در واقع بهترین پوشش را از یک روتر با عملکرد واقعاً خوب با استفاده از 2.4 گیگاهرتز، نه 5 گیگاهرتز، دریافت خواهید کرد.

با این حال، این درست جایی است که مش وای فای وارد میدان می‌شود، و به همین دلیل است که ما به شدت توصیه می‌کنیم روی یک کیت سرمایه گذاری کنید، که در برخی موارد ممکن است هزینه کمتری از یک روتر واحد داشته باشد.

به یاد داشته باشید که دستگاه‌های شما نیز باید از استانداردهای جدیدتر وای فای پشتیبانی کنند. اما به جای خرید یک لپ تاپ جدید، می‌توانید یک آداپتور بی سیم  USB با هزینه بسیار پایین‌تر - که به درگاه USB وصل می‌شود بخرید. همچنین می‌توانید یک آداپتور بی سیم جدید در داخل کیس رایانه شخصی یا از طریق اسلات PC Card به سیستم خود اضافه کنید، اما چنین عملی را نمی‌توانید در یک Mac امتحان کنید!

3. یک کیت مش وای فای تهیه کنید

در صورتی که مقدمه را نادیده گرفتید و مستقیماً به این قسمت از مقاله آمده‌اید، باید برایتان توضیح دهم که یک شبکه مش دو یا چند روتر است که با هم کار می‌کنند تا پوشش وای فای بسیار گسترده‌تری نسبت به یک روتر منفرد ارائه دهند. چنین شبکه‌ای جایگزین وای فای روتر موجود شما می‌شود و راه اندازی آن آسان است.

شما باید یکی از واحدهای کیت مش وای فای را به پورت یدکی روتر موجود خود متصل کنید. این اقدام یک شبکه وای فای جدید ایجاد می‌کند که همه دستگاه‌های شما که نیاز به وای فای دارند به آن متصل می‌شوند.

سپس دومین (و سومین دستگاه مشبک را در صورت لزوم) در جای دیگری از خانه خود قرار دهید - معمولاً در یک طبقه دیگر یا در طرف دیگر خانه. همه دستگاه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و یک شبکه وای فای فوق العاده واحد ایجاد می‌کنند که هم قوی و هم سریع است و معمولاً حتی اگر یک باغ داشته باشید، می‌تواند در آن گسترش پیدا کند.

4. از آداپتورهای Powerline استفاده کنید

امروزه آداپتورهای Powerline به صورت تدریجی در حالِ از دور خارج شدن و جایگزین شدن با مش وای فای هستند؛ اما هنوز جایی برای آن‌ها وجود دارد. اگر نیاز به دریافت سیگنال در یک اتاق خاص یا حتی یک ساختمان جداگانه، مانند یک گاراژ را دارید، آداپتورهای خط برق سنتی می‌توانند ارزان‌ترین راه حل برای گسترش وای فای باشند.

به سادگی یک آداپتور را به یک پریز برق نزدیک روتر خود وصل کنید و با استفاده از کابل اترنت (معمولاً در جعبه محصول قرار داده شده است) آن را به روتر وصل کنید.

سپس آداپتور دوم (که باید یک مدل با وای فای داخلی باشد) را به یک پریز برق در اتاق دیگر مانند اتاق زیر شیروانی، گاراژ یا سایر ساختمان‌ها وصل کنید. این سیستم تا زمانی که هر ساختمان جداگانه برق خود را از خانه اصلی که روتر در آن قرار دارد دریافت کند، کار خواهد کرد.

در بیشتر موارد، این محصولات یک نقطه اتصال وای فای جدید ایجاد می‌کنند - آن‌ها شبکه بی سیمی که از قبل وجود دارد را مانند یک توسعه دهنده وای فای تقویت نمی‌کنند. کیت‌های Powerline به همراه وای فای بیشتر از توسعه دهنده‌ها هزینه دارند، اما بسیار متنوع‌تر هستند و می‌توانند سرعت بیشتری را ارائه دهند.

5. یک تقویت کننده بی سیم بخرید

توسعه دهنده‌های وای فای (که تکرار کننده‌ها یا تقویت کننده‌ها نیز نامیده می‌شوند) سیگنال وای فای شما را با «گرفتن» سیگنال بی سیم از روتر و سپس پخش مجدد آن افزایش می‌دهند. برخی از مردم به اینکه آیا این محصولات واقعاً کار می‌کنند یا خیر شک دارند، و در واقع حق شک کردن را هم دارند، اما این محصولات واقعاً کار می‌کنند، البته اگر به سرعت وای فای بسیار بالا نیاز دارید، بهترین گزینه نیستند.

این تقویت کننده‌ها ارزان هستند و نصب آن‌ها آسان است. مدل‌هایی مانند TL-WA860RE از TP-Link ممکن است قیمتی کمتر از 20 پوند یا 20 دلار داشته باشند. با این حال، این مدل از استاندارد قدیمی 802.11n استفاده می‌کند. اگر محصولی سریع‌تر و به روزتر می‌خواهید، TP-Link RE300 که از 802.11ac پشتیبانی می‌کند، حدود 35 پوند / 35 دلار است.

می‌توانید از یک تکرار کننده وای فای برای تقویت سیگنال از یک روتر در طبقه دیگری از یک خانه یا در طرف مقابل یک ساختمان استفاده کنید. یک تکرار کننده، از نیمی از آنتن‌های داخلی خود برای دریافت سیگنال بی سیم و نیمی دیگر برای ارسال سیگنال جدید استفاده می‌کند و به طور مؤثر، سرعت بالقوه سیگنال وای فای اصلی را به نصف کاهش می‌دهد.

این مسئله نباید برای مرور شبکه‌های سبک اینترنتی، ایمیل و غیره قابل توجه باشد، اما هنگام جا به جایی فایل‌های بزرگ در سراسر شبکه مانند ویدئوهایی با کیفیت بالا می‌توان آن را احساس کرد. به همین دلیل است که ما Powerline را برای کارهای سنگین‌تر ترجیح می‌دهیم. اما ممکن است متوجه شوید که یک تکرار کننده، همچنان برای پخش Netflix یا YouTube کاملاً مناسب و خوب است.

یک توسعه دهنده وای فای باید در یک مکان مرکزی، نه چندان دور از روتر اصلی قرار گیرد. اگر تکرار کننده را در دورترین نقطه نسبت به شبکه اصلی خود به امید تقویت سیگنال قرار دهید، سرعت اتصال خود را به بقیه شبکه و اینترنت کاهش خواهید داد.

به یاد داشته باشید که توسعه دهنده فقط سیگنال را تقویت می‌کند و اگر در جایی قرار گیرد که وای فای در آن همیشه ضعیف بوده است، فقط سیگنال ضعیف را به اطراف با فشار بیشتری منتقل می‌کند. توسعه دهنده را در محلی با وای فای بهتر قرار دهید و سیگنالی که به بیرون می‌فرستد نیز قوی‌تر خواهد بود.

مکان ایده آل برای توسعه دهنده برد، نیمه راه بین روتر اصلی شما و دستگاه‌های بی سیم مورد نظر است، در یک راهرو باز یا اتاق بزرگ به جای فضای شلوغ. توسعه دهنده باید از وسایل مزاحم مانند تلفن‌های بی سیم، گجت‌های بلوتوث و اجاق‌های مایکروویو دور باشد.

6. به جای وای فای 5 گیگاهرتزی از 2.4 گیگاهرتزی استفاده کنید

وای فای می‌تواند از یکی از دو باند فرکانسی استفاده کند: 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز. بسیاری از مردم فکر می‌کنند دومی بهتر است زیرا سرعت‌های بالاتری ارائه می‌دهد.

با این حال، در دستیابی به سرعت بالاتر، یک چیز دیگری این وسط قربانی می‌شود: محدوده. هرچه فرکانس بالاتر باشد، طول موج کوتاه‌تر است و سیگنال‌های 5 گیگاهرتز نمی‌توانند به دیوارها، سقف‌ها، میزها، و بله، بدن انسان‌ها و همچنین سیگنال‌های 2.4 گیگاهرتز نفوذ کنند.

اتفاقاً، به همین دلیل است که 5G چنین سرعت بالایی را نوید می‌دهد، زیرا از فرکانس‌های بسیار بالاتری استفاده می‌کند (که موج میلی متری نامیده می‌شوند) درحالی که این سیگنال‌ها برای عبور از شیشه، درختان، و حتی باران به مشکل بر می‌خورند.

از سوی دیگر، 2.4 گیگاهرتز در ارائه سیگنال در مسافتی بیشتر و با سرعت کمتر بهتر است. به همین دلیل است که ممکن است بتوانید با انتقال تلفن یا لپ تاپ خود به شبکه 2.4 گیگاهرتزی روتر مورد نظر، برد بهتری از روتر خود دریافت کنید.

بسیاری از روترها این دو فرکانس را در یک نام شبکه ترکیب می‌کنند. چنین اقدامی برای راحتی مصرف کننده انجام می‌شود، اما به این معنی است که شما نمی‌توانید انتخاب کنید که به کدام شبکه متصل شوید. اگر روتر شما این‌گونه است، وارد صفحه اینترنتی تنظیمات آن شوید و به دنبال منوی وای فایی بگردید که در آن بتوانید دو فرکانس را به دو نام شبکه جداگانه تقسیم کنید.

شایان ذکر است که دستگاه‌های 2.4 گیگاهرتزی با یک نبرد روبرو هستند زیرا بسیاری از اشیاء دیگر نیز دقیقا از همین فرکانس استفاده می‌کنند؛ از جمله دستگاه‌هایی نظیر مایکروویو، مانیتور کودک، بلوتوث و موارد دیگر.

این اشیاء می‌توانند در عملکرد وای فای تداخل ایجاد کنند و سرعت و برد سیگنال وای فای را که تا آن زمان پایین بوده بیشتر کاهش دهند. هرچه برد بیشتری بخواهید، سرعت کمتری می‌توانید داشته باشید. هرچه سرعت بیشتری بخواهید، باید بیشتر جلوی تداخل را بگیرید و در محلی نزدیک‌تر به یک نقطه‌ی دسترسی کار کنید.

بنابراین مسافت مورد نظر شما ممکن است متفاوت باشد، اما ارزش درک تفاوت بین باندهای وای فای را دارد، زیرا می‌توانید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید. این 6 روش می‌توانند پوشش Wifi شما را افزایش داده و مشکلات شما در اتصال را حل کنند.