آیا اتصال اینترنتی فعلی شما کند است؟ یا اتصال اینترنتتان آن‌قدر ناپایدار است که نمی‌توانید کنفرانس ویدئویی انجام دهید؟ در هر دو حالت، باید عواملی را که بر کیفیت و سرعت اینترنت تأثیر می‌گذارند، بشناسید. با این دانش، شما می‌توانید مشکلات اینترنت را حل کرده و کارایی آن را بهینه سازی کنید. برای دریافت این اطلاعات، تا ادامه‌ی مطلب با ما همراه باشید.

عوامل زیر بر سرعت و کیفیت اینترنت تأثیر می‌گذارند:

 

1. مکان

کلمه «مکان» در این زمینه دو معنا دارد. یکی موقعیت جغرافیایی خانه و یا کسب و کار شما است؛ دیگری مکانی است که روتر خود را در آن قرار می‌دهید.

کیفیت و سرعت اینترنت به وسیله نزدیکی مکان فیزیکی شما به منطقه تحت پوشش ارائه دهنده اینترنت شما تعیین می‌شود. برای بررسی نزدیکی خود، نقشه پوشش ارائه دهنده اینترنت خود را پیدا کنید. نقشه مناطقی را که ارائه دهنده اینترنت شما پوشش می‌دهد، از جمله فاصله مکان‌های مختلف از دکل مرکزی خود را به شما نشان خواهد داد. هر چه این فاصله کمتر باشد و نزدیک‌تر باشید، کیفیت اینترنت بهتر است. بنابراین، ارائه دهنده اینترنتی را انتخاب کنید که نزدیک به منطقه شما باشد.

با این حال، مناطقی وجود دارند که اتصال به اینترنت در آن‌ها، به ویژه در مناطق روستایی، یک چالش است. اتصالات شبکه معمولی و سیم کشی مورد نیاز در تأمین شبکه استاندارد ممکن است در یک محیط روستایی عمل نکند. بنابراین، اگر در یک منطقه روستایی هستید، باید یک ارائه دهنده اینترنت را انتخاب کنید که از فناوری مایکروویو روستایی استفاده می‌کند. این سیستم از لینک‌های مایکروویو در ارائه اینترنت استفاده می‌کند.

اگر از وای فای بی سیم استفاده می‌کنید، موقعیت روتر شما بسیار مهم است. جایی که روتر خود را قرار می‌دهید، محدوده یا پوشش اینترنت شما را تعیین می‌کند. برای حداکثر کارایی باید فاصله بین روتر و دستگاه خود را به حداقل برسانید. شما می‌توانید این کار را با قرار دادن وای فای خود در یک مکان مرکزی انجام دهید، به طوری که اینترنت به طور مساوی در تمام فضاهای شما توزیع شود.

یکی دیگر از ملاحظات هنگام قرار دادن روتر، به حداقل رساندن موانع است. موانعی مانند درها و دیوارها سرعت اینترنت را به میزان قابل توجهی تغییر می‌دهند.

 

2. سخت افزار

به طور کلی، شما از طریق دستگاه‌های مختلفی مانند لپ تاپ، تبلت و یا گوشی‌های هوشمند به اینترنت دسترسی دارید.

این مسئله برای بسیاری ناشناخته است: «استاندارد» تجهیزات شما بر سرعت اینترنت تأثیر می‌گذارد. اگر لپ تاپ شما از فناوری قدیمی استفاده می‌کند، ممکن است لذت بردن از اینترنت قابل اعتماد برای شما چالش برانگیز باشد. اجزایی که معمولاً بر سرعت تأثیر می‌گذارند کارت‌ها و آداپتورهای وای فای هستند.

از اینکه سخت افزار شما به روز شده است اطمینان حاصل کنید زیرا اکثر نوآوری‌ها و ارتقاها، کارایی را افزایش می‌دهند. با تجهیزات ارتقا یافته، از کیفیت و سرعت اینترنت بهتری برخوردار خواهید شد.

3. نوع اتصال

اتصالات مختلف شبکه سرعت اینترنت متفاوتی دارند. تفاوت سرعت به پیشرفت‌های تکنولوژیکی بستگی دارد. در حال حاضر، اتصالات 2.4 گیگا هرتز (GHz) و 5 گیگا هرتز وجود دارند. انتقال بی سیم 2.4 گیگا هرتز می‌تواند یک منطقه بزرگ‌تر اما با سرعت اینترنت کندتر را سرویس دهد، در حالی که 5 گیگا هرتز سرعت اینترنت سریع‌تری را ارائه می‌دهد اما به یک منطقه کوچک‌تر نیز محدود می‌شود.

کیفیت اینترنت شما نیز تحت تأثیر نوع اتصال است، چه از اتصال کابلی و چه از اتصال بی سیم استفاده کنید. به طور کلی، اتصال به اینترنت کابلی سریع‌تر از یک شبکه بی سیم است.

علاوه بر این، سرعت اینترنت شما به لوازم جانبی مورد استفاده شما نیز بستگی دارد. اگر از اینترنت کابلی استفاده می‌کنید، کابل‌های اترنت مختلف کارایی متفاوتی دارند. بنابراین، قبل از خرید باید تجهیزات خود را به اندازه کافی بررسی کنید.

4. استفاده از اینترنت

نحوه استفاده از اینترنت نیز بر سرعت اینترنت شما تأثیر می‌گذارد. اگر چندین برنامه یا عملیات را به صورت یک جا اجرا می‌کنید که همگی از اینترنت استفاده می‌کنند، انتظار اینترنت کندتر را داشته باشید.

این مسئله به این دلیل است که برنامه‌های مختلف برای یک منبع اینترنت با هم رقابت خواهند کرد، درست مثل به اشتراک گذاشتن یک کیک. اگر دو یا سه نفر یک کیک را با یکدیگر تقسیم کنند، هر کدام سهم بزرگی را دریافت می‌کنند. از طرف دیگر، اگر ده نفر این کار را انجام دهند، هر کدام یک تکه کوچک می‌گیرند.

بنابراین برای سرعت بیشتر اینترنت از اجرای هم‌زمان عملیات‌های مختلف خودداری کنید.

5. تعداد کاربران

تعداد کاربران اینترنت به طریق مختلفی بر سرعت و کیفیت اینترنت شما تأثیر می‌گذارد.

مورد اول، زمان‌های خاصی در طول روز وجود دارد که بخش قابل توجهی از جمعیت منطقه شما از اینترنت استفاده می‌کنند. این اتفاق معمولاً در ساعات کاری اتفاق می‌افتد، اما ممکن است عصرها نیز اینترنت ناپایدار را تجربه کنید.

اگر کسانی که در منطقه شما هستند از همان ارائه دهنده اینترنت شما استفاده کنند، معمولاً شما اینترنت کندی را تجربه می‌کنید. بنابراین بهتر است استفاده از اینترنت در ساعات کم مصرف را در نظر بگیرید.

تعداد کاربران وای فای نیز بر سرعت اینترنت تأثیر می‌گذارد. مفهوم کیک که بالاتر به آن اشاره شد در این مورد نیز صدق می‌کند. بنابراین، هرچه افراد بیشتری در خانه یا محل کار شما از وای فای یکسان استفاده کنند، سرعت اینترنت شما کاهش می‌یابد. شما می‌توانید با ارتقای اشتراک خود به پهنای باند بالاتر برای پذیرش چندین کاربر بدون به خطر انداختن کیفیت اینترنت، با این مشکل مقابله کنید.

نتیجه گیری

اینترنت در اجرای اکثر فعالیت‌ها، چه در محل کار و چه در خانه، بسیار مهم است. این مسئله، به بهره وری از سرعت پایین اینترنت آسیب می‌بیند. برای اطمینان از اینکه بیشترین بهره را از اینترنت خود می‌برید، در هنگام استفاده از اینترنت خود به عوامل کلیدی ذکر شده در این مقاله حتما توجه کنید.