آیا شما یک سرور NAS دارید و یا می‌خواهید آن را تهیه کنید و هارد دیسک مناسب آن موجود نیست؟ در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد هنگام خرید هارد دیسک به چه نکاتی توجه کنید. با توجه به این نکات شما می‌توانید هارد دیسک متناسب خود برای ذخیره ساز NAS را انتخاب کنید.

 

اصول اولیه

شما معمولاً می‌توانید یک ذخیره ساز NAS بخرید و انتخاب کنید که آیا می‌خواهید دستگاه مورد نظر را بدون درایو یا به همراه هارد دیسک در یک بسته بندی خریداری کنید. اغلب حتی بسته‌های مختلف با مجموعه‌ای از هارد دیسک‌ها با ظرفیت‌های ذخیره سازی متفاوت وجود دارند.

 

یک سرور NAS بدون هارد دیسک ارزان‌تر و انعطاف پذیرتر است

در این سرور یک یا چند درایو را می‌توان نصب کرد. به علاوه، کاربر می‌تواند تعیین کند که از کدام هارد دیسک می‌خواهد استفاده کند.

مسئله دیگر، علاوه بر گزینه‌های طراحی انعطاف پذیر، هزینه است. اغلب خرید یک هارد دیسک جداگانه، استفاده از دیسک موجود یا افزایش تدریجی حجم ذخیره سازی بسیار ارزان‌تر است.

 

فرمت هارد دیسک: 3.5 یا 2.5 اینچ

هارد دیسک‌های NAS عمدتا در فرمت 3.5 اینچی ارائه می‌شوند که برای رایانه‌های رومیزی نیز معمول است. فقط تعداد کمی از سیستم‌های NAS بسیار کوچک، برای کاربردهای خانگی، برای هارد دیسک‌ها با فرمت نوت بوک 2.5 اینچی طراحی شده‌اند. این هارد دیسک‌ها سر و صدای کم‌تری تولید می‌کنند و انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند، اما قیمت هارد دیسک‌های 3.5 اینچی نسبت به فضای ذخیره سازی بیشتر است.

زمان عملیات: تست استرس برای هارد دیسک

مانند یک دستگاه ذخیره سازی ابری، یک NAS قرار است داده‌ها را به راحتی در دسترس نگه دارد. بنابراین معمولاً در تمام ساعات شبانه روز در حال فعالیت است و اگر کسی از داده‌ها استفاده‌ای نکند، حداکثر خود را در حالت استراحت قرار می‌دهد. هارد دیسک‌های رومیزی برای برنامه‌های رایانه شخصی معمولاً مانند هارد دیسک‌های 2.5 اینچی معمولی برای استفاده در نوت بوک‌ها زیر بار چنین فعالیت‌های دائمی از توان می‌افتند.

هنگام انتخاب هارد دیسک برای NAS خود، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که هارد دیسک مورد نظرتان برای کارکرد 24 ساعته طراحی شده است. با این حال، این معیار باز هم کافی نیست. به عنوان مثال، یک هارد دیسک ممکن است برای عملکرد مداوم مناسب باشد، اما توسط سازنده برای استفاده در NAS توصیه نشده باشد.

 

پردازش داده با هارد دیسک‌های NAS

برخلاف تصور عمومی، سرعت نوشتن و خواندن هارد دیسک‌ها در NAS معمولاً عامل تعیین کننده‌ای نیست. گلوگاه معمولاً اتصال شبکه است، مگر اینکه در حال حاضر NAS خود را در یک شبکه 10 گیگابایتی تنظیم کرده باشید و خروجی داده مربوطه را جمع آوری کنید. به همین دلیل، هارد دیسک‌های کلاسیک را با دیسک‌های مغناطیسی چرخان و بدون SSD در NAS خواهید دید.

درواقع SSDها در NAS به سختی می‌توانند از سرعت دسترسی بالاتر استفاده کنند. آن‌ها انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند و کم صداتر هستند، اما از نظر قابلیت اطمینان، به خصوص وقتی صحبت از ذخیره سازی طولانی مدت داده می‌شود، با هارد دیسک‌های معمولی مطابقت ندارند. اگر به بالاترین سطح امنیت داده در NAS خود اهمیت می‌دهید، از هارد دیسک‌های NAS مغناطیسی استفاده کنید، کمی قبل از پایان دوره گارانتی آن‌ها را تعویض کنید و از دیسک‌های حذف شده برای پشتیبان گیری طولانی مدت استفاده کنید.

چه سرعتی برای هارد دیسک در NAS مناسب است؟

از نظر سرعت چرخش، وضعیت هارد دیسک‌های NAS مشابه وضعیت SSDها است. دیسک‌هایی با 7200 دور در دقیقه و بیشتر امکان خروجی داده‌های بالاتر را فراهم می‌کنند، اما هارد دیسک‌های کندتر با 5400 دور در دقیقه معمولاً به سرعت داده 150 مگابایت بر ثانیه یا بیشتر می‌رسند و بنابراین در اکثر سیستم‌های NAS استفاده نمی‌شوند.

یکی از مزایای هارد دیسک‌های کندتر این است که معمولاً ساکت‌تر و بی‌صدا هستند، انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند و در نتیجه گرمای کم‌تری نیز منتشر می‌کنند. با این حال، در موارد خاص، ممکن است همه چیز بسیار متفاوت به نظر برسد. بنابراین سرعت چرخش نمی‌تواند بیشتر از یک راهنما در هنگام انتخاب هارد دیسک باشد.

 

اندازه هارد دیسک و تعداد هارد دیسک

به طور کلی، اندازه هارد دیسک‌های NAS باید متناسب با فضای فعلی مورد نیاز شما باشد، همچنین اگر در آینده نزدیک قصد توسعه این فضا را دارید آن را نیز در نظر بگیرید. برنامه ریزی برای ده سال آینده از قبل منطقی به نظر نمی‌رسد، شما فقط سرمایه خود را مسدود می‌کنید و هزینه‌های عملیاتی را افزایش می‌دهید.

حداکثر دوره برنامه ریزی ظرفیت برای NAS شما باید دوره گارانتی هارد دیسک باشد. حتی با بالاترین کیفیت دیسک های NAS، احتمال خطا با زمان کار افزایش می‌یابد. بنابراین اغلب توصیه می‌شود که صفحات را قبل از پایان ضمانت تعویض کنید و ظرفیت را با شرایط فعلی خود تنظیم کنید.

علاوه بر این، سیستم‌های NAS معمولاً دارای دو تا هشت جایگاه هارد و سیستم‌های سازمانی حتی تا 16 جایگاه می‌باشند، بنابراین شما معمولاً می‌توانید با نصب یک دیسک اضافی، گلوگاه‌های حاد را از بین ببرید. با این حال، با سیستم جدید، نصب تنها چند صفحه بزرگ به جای تعداد بسیاری از صفحات کوچک منطقی‌تر است. همان ظرفیت معمولا با دیسک‌های بزرگ هزینه کم‌تری دارد، آن‌ها نسبت به چندین هارد دیسک کوچک‌تر انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند و لرزش کم‌تری نیز تولید می‌کنند.

 

بلوک‌های داده و اندازه بلوک

به منظور حفظ تلاش مدیریتی در سیستم فایل در محدوده، داده‌ها بر روی هارد دیسک‌ها ذره ذره ذخیره نمی‌شوند، بلکه در بلوک‌هایی با حجم 512 کیلوبایت ترکیب می‌شوند. این بدان معناست که حافظه برای فایل‌های کوچک‌تر بلااستفاده باقی می‌ماند، اما دسترسی می‌تواند بسیار سریع‌تر انجام شود و مناطق حافظه بزرگ‌تر قابل آدرس‌دهی هستند.

با افزایش متوسط اندازه هارد دیسک‌ها و فایل‌ها، تقاضاهای جدیدی در اندازه بلوک‌ها ایجاد می‌شود. پیاده سازی سیستم فایل فعلی گاهی اوقات از بلوک‌های 4 کیلوبایتی استفاده می‌کند و در حال حاضر هارد دیسک‌هایی وجود دارند که از نظر سخت افزاری از این اندازه بلوک پشتیبانی می‌کنند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید و آموزنده بوده باشید. لطفا نظرات و پرسش‌های خود در رابطه با حافظه‌های مناسب ذخیره‌ساز NAS را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.