شما فکر می‌کنید همه چیزهایی که در مورد هارد دیسک‌ها باید بدانید را می‌دانید. خب، حداقل بیشتر مردم فکر می‌کنند که اطلاعات کافی را درباره آن‌ها دارند، اما دنیای هارد دیسک توسعه زیادی داشته است. به طور خاص، در زمینه برنامه‌هایی که درایوهای جداگانه برای آن‌ها ساخته شده‌اند. وسترن دیجیتال (WD) دارای 6 نوع هارد دیسک مختلف است. مشکی، آبی، قرمز، بنفش، سبز و طلایی. ما ویژگی‌های مختلف 6 نوع درایو وسترن دیجیتال و اینکه چرا آن‌ها برای برنامه‌های خاص مناسب هستند را در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد.

1. هارد درایو وسترن دیجیتال مشکی (WD Black)

این هاردها، درایوهایی گران قیمت با کارایی بالا هستند. هدف مورد نظر هارد درایو وسترن دیجیتال مشکی در داخل سیستم شما، داخل ایستگاه کاری، رایانه مخصوص بازی یا هر جایی که به فضای ذخیره سازی با کارایی بالا نیاز دارید است. دیجیتال وسترن از عبارت «متخصصان خلاق» برای توصیف کاربران مورد نظر خود استفاده می‌کند. این عبارت اساساً به معنی هر کسی که در حال بهره وری بسیار بالا از هارد درایوها است، می‌باشد؛ مانند بارگذاری تعدادی ویدیو و سپس ایجاد ویرایش‌هایی با سرعت بسیار بالا.

هارد درایو وسترن دیجیتال مشکی

2. هارد درایو وسترن دیجیتال آبی (WD Blue)

این مورد یک نوع جالب است. به یاد دارم که هارد درایو وسترن دیجیتال آبی برای مدتی طولانی مانند هارد دیسک داخلی استاندارد واقعی بود. هارد درایو وسترن دیجیتال آبی جدیدتر با یک SSD داخلی عرضه می‌شود، که یک نوع هیبریدی است. این مسئله در مواردی که شما به طور منظم به هارد درایوها دسترسی دارید به شما سرعت بیشتری ارائه می‌دهد. این هاردها همه کاره هستند، اما برای کاربران متوسطی در نظر گرفته شده‌اند که از آن‌ها با شدت کمتری استفاده می‌کنند.

هارد درایو وسترن دیجیتال آبی

3. هارد درایو وسترن دیجیتال قرمز (WD Red)

این نوع هارد درایوها برای کیس مورد استفاده در ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) بهینه شده‌اند. شما این درایو را به سیستم NAS خود متصل می‌کنید. این درایو به شما این امکان را می‌دهد تا به داده‌ها به صورت محلی در شبکه دسترسی داشته باشید و همچنین آن را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید. شما همچنین می‌توانید به آن داده‌ها نه تنها به صورت محلی، بلکه از طریق وب نیز دسترسی داشته باشید. همچنین، این هارد درایوها از تنظیمات حمله (Raid Configuration) پشتیبانی می‌کنند.

هارد درایوهای وسترن دیجیتال قرمز استاندارد و Pro

خانواده قرمز در عملیات خواندن بیش از عملیات نوشتن برتری دارند. این قابلیت دقیقاً همان چیزی است که برای ذخیره سازی NAS انتظار می‌رود، زیرا داده‌ها در یک شبکه ذخیره می‌شوند و چندین کاربر به طور همزمان برای خواندن آن به شبکه متصل می‌شوند. هارد درایو وسترن دیجیتال قرمز دارای دو نسخه است: هارد درایو وسترن دیجیتال قرمز استاندارد و هارد درایو وسترن دیجیتال قرمز Pro

 

4. هارد درایو وسترن دیجیتال بنفش (WD Purple)

هارد درایوهای وسترن دیجیتال بنفش برای استفاده در سیستم‌های نظارت 24 ساعته در نظر گرفته شده‌اند که دائماً در حال نوشتن ویدیو هستند و 24 ساعت شبانه روز کار می‌کنند. چنین استفاده‌ای یک درخواست نسبتاً سنگین برای یک درایو است. در قسمت جلویی هارد درایو عبارت «قابلیت اطمینان 24 ساعته» نوشته شده است، که برای ویدیوهایی با کیفیت تا HD در نظر گرفته شده است. هارد درایو وسترن دیجیتال بنفش سرعت نوشتن بالایی دارد که برعکس هارد درایو وسترن دیجیتال قرمز است. همچنین، این هارد درایوها دارای فناوری تمام فریم هستند که حداقل خطا را در ذخیره سازی ویدیو تضمین می‌کند.

هارد درایو وسترن دیجیتال بنفش

5. هارد درایو وسترن دیجیتال سبز (WD Green)

این هارد درایوها دوست‌دار محیط زیست و ارزان‌ترین درایوهای وسترن دیجیتال هستند. هارد درایو وسترن دیجیتال سبز نسبت به هارد درایو وسترن دیجیتال آبی از نظر مصرف انرژی کارآمدتر است اما از نظر عملکرد ضعیف است. البته این تفاوت صرفه جویی در مصرف انرژی ناچیز است. وسترن دیجیتال ساخت هارد درایو وسترن دیجیتال سبز را متوقف کرده است. امروزه، وسترن دیجیتال SSDهای SATA و M.2 را تحت خانواده سبز (زیست محیطی) تولید می‌کند.

درایو SSDهای SATA و M.2 سبز

6. هارد درایو وسترن دیجیتال طلایی (WD Gold)

این درایوهای خانواده طلایی برای مصارف سازمانی در مراکز داده بهینه شده‌اند. آن‌ها از با کیفیت‌ترین، گران‌ترین و پیچیده‌ترین درایوهای وسترن دیجیتال هستند. این هارد درایوها با داده‌های سالانه 550 ترا بایت با میانگین زمان 2 میلیون ساعت تا خرابی هارد رتبه بندی شده‌اند. این هارد دیسک‌ها در درجه سرور هستند. آن‌ها دارای ویژگی‌هایی اضافی مانند StableTrac، سنسور ضربه چند محوره، و فناوری ارتفاع پرواز پویا هستند.

هارد درایوهای وسترن دیجیتال طلایی

شما اکنون نسبت به 5 دقیقه‌ی قبل، اطلاعات بسیار بیشتری در مورد هارد دیسک‌ها دارید، درست است؟ ما انتظار داریم که به شما به اندازه کافی اطلاعات داده باشیم تا در خرید بعدی هارد دیسک یک تصمیم درست و آگاهانه بگیرید. لطفا پرسش‌ها و نظرات خود در این رابطه را حتما با ما به اشتراک بگذارید.