وقتی صحبت از سوئیچ شبکه می شود، معمولاً در مورد نوع پورت سوئیچ  سوال می کنیم؛ مانند پورت  24 10 / 100 / 1000 Mbps و پورت 4 +SFP. اگر از سوئیچ های مدیریت شده در شبکه خود استفاده کرده اید، باید با پورت آپ لینک و پورت ساده آشنا شوید. آیا تفاوتی بین پورت آپ لینک با پورت ساده وجود دارد؟ آیا می‌توان از پورت آپ لینک به عنوان پورت استاندارد استفاده کرد و یا برعکس؟ این پست به شما کمک می‌کند تا با پورت ساده و پورت آپ لینک در سوئیچ های شبکه آشنا شوید.

 

پورت آپ لینک در مقابل پورت ساده: این پورت ها چه هستند؟

برای درک پورت آپ لینک و پورت ساده، بهتر است ابتدا انواع سوئیچ و انواع پورت رایج را بشناسیم. با توجه به کاربردها، مدل کار اینترنتی، و سلسله مراتب، می‌توان آن را به لایه هسته، لایه توزیع و لایه دسترسی تقسیم کرد. به همین ترتیب، سوئیچ های هسته، سوئیچ های توزیع و سوئیچ های دسترسی وجود دارند که عملکردهای مختلفی را در یک شبکه ارائه می‌دهند. پورت‌های سوئیچ شبکه بر اساس عملکردها و پیکربندی های مختلف دارای دو دسته اصلی هستند: پورت آپ لینک و پورت ساده (پورت داون لینک).

پورت آپ لینک روی سوئیچ معمولاً یک پورت با سرعت بالاتر است که برای اتصال یک دستگاه به سایر دستگاه‌هایی با سرعت بالاتر در توپولوژی یا شبکه محلی کوچکتر به یک شبکه بزرگتر استفاده می‌شود. در حالی که پورت های ساده صرفاً مجموعه‌ای از پورت‌ها هستند که عمدتاً برای انتقال داده‌های معمولی استفاده می شوند، که از آن ها می توان به پورت  RJ45، پورت  SFP، پورت  +SFP، پورت  SFP28، پورت +QSFP و پورت QSFP28 اشاره کرد. این پورت ها از فیبرها یا کابل های شبکه برای اتصال به شبکه با سرعت های مختلف داده و فواصل انتقال پشتیبانی می‌کنند.

 

پورت آپ لینک در مقابل پورت ساده: چه تفاوت هایی دارند؟

یک پورت آپ لینک ظاهراً شبیه هر پورت ساده دیگری در سوئیچ یا هاب است. علاوه بر این، اتصال پورت آپ لینک در یک سوئیچ به پورت ساده در کابین سوئیچ دیگر به گسترش اندازه شبکه کمک می کند. اما در واقع، تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد.

پورت های ساده و درگاه های آپ لینک بر روی سوئیچ ها (FS S5860-20SQ, S5860-24XB-U)

 

پورت آپلینک فیبر در مقابل پورت ساده

برای تجمع آپ لینک

در سوئیچ فیبر، پورت های آپ لینک پهنای باند بیشتری نسبت به پورت های ساده دارند زیرا ترافیک بین لایه های مختلف را جمع می کنند. پورت آپ لینک برای اتصال یک دستگاه به سایر دستگاه‌ها با سرعت بالاتر در توپولوژی یا شبکه محلی کوچکتر به یک شبکه بزرگتر استفاده می شود. به عنوان مثال، سوئیچ لبه «بالا» به سوئیچ مدیریت شده لایه توزیع متصل می شود. اتصالات آپ لینک فیبری بین سوئیچ‌ها می‌تواند به افزایش توان عملیاتی و زمان پاسخگویی برنامه‌هایی که تقاضاهای سنگینتری را در شبکه ایجاد می‌کنند، کمک کند. پیوندهای فیبر 1 گیگابایتی اغلب برای افزایش پهنای باند برای پایگاه داده، ویدئو، صدا و سایر برنامه ها استفاده می‌شوند. این روش بسیار ساده‌تر و تمیزتر از استفاده از درگاه مسی ساده است.

سوئیچ تجمع آپ لینک (FS S3910-24TS, S5860-20SQ, N8560-48BC)

برای انباشتن

یک پورت آپ لینک می‌تواند یک پورت انباشتنی باشد. این پورت یکی از دو روش برای دستیابی به انباشته شدن است، روش دیگر استفاده از پورت اختصاصی است. پورت آپ لینک یک روش مناسب برای روی هم قرار دادن سوئیچ ها با انعطاف بیشتر اما هزینه کمتر ارائه می دهد. به سادگی پورت های آپ لینک را در هر سوئیچ قابل انباشته شدن با DAC / AOC یا فرستنده های نوری و کابل های پچ فیبر متصل کنید. علاوه بر این، استفاده از پورت‌های آپ لینک فیبری برای روی هم قرار دادن سوئیچ‌ها می‌تواند انباشته شدن در مسافت‌های طولانی را در محیط‌های کاربردی مختلف محقق کند.

سوئیچ آپ لینک برای انباشته کردن(FS S5860-20SQ, S5860-24XB-U) 

پورت آپلینک مسی در مقابل پورت ساده

برای کابل کشی آسان تر

مشخص است که هنگام اتصال دو پورت سادهاترنت روی سوئیچ‌ها، معمولاً یک کابل متقاطع اعمال می‌شود تا پین‌های انتقال در یک سر کابل شبکه به پایه‌های دریافت در انتهای دیگر متصل شوند. یک پورت آپ لینک پین های ارسال و دریافت را متقاطع نمی کند، بنابراین نیاز به کابل متقاطع را از بین می برد. این به این معنی است که یک کابل مستقیم تمام چیزی است که هنگام اتصال دو سوئیچ با اتصال یک پورت آپ لینک و یک پورت ساده نیاز دارید.

کابل مستقیم و کابل متقاطع

برای صرفه جویی در پورت

سوئیچ پورت آپ لینک برای گسترش شبکه استفاده می‌شود. پورت آپ لینک را در یک سوئیچ، به عنوان مثال، به پورت استاندارد سوئیچ دیگر، که توسط آن می‌توان پورت‌های مسی ساده را برای اتصال نقاط انتهایی بیشتر ذخیره کرد، وصل کنید. بنابراین سوئیچها می‌توانند از پورت های آپ لینک برای اتصال به سوئیچ های دیگر استفاده کنند تا حداکثر تعداد دستگاه‌های سیمی متصل به شبکه را افزایش دهند.

 

آیا می توانم از پورت آپ لینک به عنوان پورت ساده استفاده کنم؟

با افزایش تقاضا برای پهنای باند، موضوعی داغ توجه زیادی را به خود جلب کرده است. اینکه آیا می‌توان از پورت‌های آپ لینک روی سوئیچ به عنوان پورت‌های ساده استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با پورت اشتراکی و پورت دو منظوره آشنا شویم و سپس به پاسخ این سوال برسیم.

 

پورت مشترک و پورت دو منظوره

برخی از تجهیزات شبکه قدیمی‌تر به ویژه یک پورت ساده را در کنار پورت آپ لینک پیکربندی کرده و این دو را به صورت یک جفت به هم مرتبط می‌کنند. به طور خاص، منطق سخت افزاری سنتی این محصولات از اتصالات به پورت آپ لینک یا پورت ساده مشترک پشتیبانی می‌کند، اما نه هر دو. اتصال دستگاه‌ها به هر دو درگاه یک دستگاه پورت مشترک، عملکرد صحیح دستگاه را متوقف می‌کند. امروزه، بسیاری از تجهیزات شبکه یک پورت دو منظوره ارائه می دهند که بسته به نوع دستگاه متصل به آن، می‌تواند به عنوان یک آپ لینک یا یک پورت ساده عمل کند.

یک آپ لینک دو منظوره ترکیبی از یک پورت مسی 10 / 100 / 1000TX و یک پورت اترنت گیگا بایتی مبتنی بر SFP است. در هر زمان می‌توان یکی از این دو پورت را استفاده کرد. این انعطاف پذیری ناشی از اضافه شدن آپ لینک امکان استفاده از انباشته هایی با چگالی بالا و مبتنی بر فیبر بالا را فراهم می‌کند. آپ لینک‌های دو منظوره همچنین یک محفظه کامل دوبلکس با سرعت گیگا بایتی را برای یک انباشته ارائه می‌دهند. این موضوع به این معناست که ما می‌توانیم از پورت آپ لینک به عنوان یک پورت ساده بر اساس نیازهای خاص استفاده کنیم.

 

چگونه از پورت آپ لینک به عنوان پورت ساده استفاده کنیم؟

اکنون که مشخص شده است که ما می‌توانیم از پورت آپ لینک به عنوان پورت ساده استفاده کنیم، جزئیاتی وجود دارند که باید به آنها توجه کنیم. برای پورت‌های آپ لینک فیبری، به عنوان مثال SFP+ / SFP، پورت‌هایی هستند که سازنده آن از شما انتظار دارد یک سوئیچ اصلی را در طبقه دیگری یا در ساختمانی دیگر یا جایی خیلی دورتر برای اجرای مسی، آپ لینک کنید. از این نظر، هیچ چیز غیرعادی در مورد پورت آپ لینک در مقابل پورت استاندارد وجود ندارد. پورت‌های آپ لینک RJ45، معمولاً به صورت متقاطع سیم کشی می‌شوند، بنابراین  بین آن ها و پورت‌های سوئیچ ساده RJ45 تفاوتی فیزیکی وجود دارد.

 

نتیجه گیری

در واقع پورت آپ لینک می تواند به عنوان یک پورت ساده عمل کند. اگرچه تفاوت های جزئی در استفاده از آن‌ها وجود دارد، اما در واقع هیچ تفاوت اساسی در این زمینه وجود ندارد. تنها تفاوت این است که پورت آپ لینک به یک دستگاه شبکه لایه بالاتر برای تجمیع پهنای باند متصل است و باید به پورت ساده دستگاه شبکه دیگری متصل شود. امیدواریم این مقاله به شما اطلاعات کافی را در مورد پورت ساده و پورت آپ لینک سوئیچ داده باشد.