پیشرفت سریع و باورنکردنی فناوری‌های رایانه‌ای باعث دستیابی بشر به دستگاه‌ها، لوازم خانگی و ابزارهای زیادی شده است. در واقع، در دنیای امروزی انواع و اقسام مختلف تجهیزات کامپیوتری وجود دارد که می‌تواند باعث شود مصرف کنندگان معمولی که با ظرافت‌های هر دستگاه یا ابزار آشنایی ندارند، گیج شوند.

یکی از سؤالاتی که اغلب از کارشناسان فنی ما پرسیده می‌شود، این است که تفاوت بین اکسس پوینت (Access Point) و روتر (Router) چیست. تفاوت‌های اساسی بین این دو دستگاه بسیار ساده است، اما تفاوت‌های جزئی و در عین حال مهم دیگری نیز وجود دارند.

 

روتر چیست؟ روتر یک دستگاه شبکه است که دو عملکرد اصلی را انجام می‌دهد: (1) چندین رایانه، تلفن، تبلت یا دستگاه‌های دیگر را برای تشکیل یک شبکه محلی مدیریت شده به هم متصل می‌کند، و (2) دسترسی به اینترنت را برای همه دستگاه‌های سازگاری که به روتر متصل شده‌اند را فراهم می‌کند.

یک شبکه محلی (LAN) را می‌توان به سادگی با استقرار یک روتر و اتصال یک یا چند دستگاه به آن راه اندازی کرد. روترهای مدرن به کاربران این امکان را می‌دهند تا دستگاه‌ها را هم از طریق کابل اترنت و هم به صورت بی سیم (با استفاده از Wi-Fi) متصل کنند.

با این حال، برای اینکه روتر بتواند داده‌ها را به دستگاه‌های موجود در شبکه محلی توزیع و تحویل دهد، باید از طریق کابل اترنت به تجهیزات ارائه دهنده خدمات اینترنت به مشتری (CPE) متصل شود.

اکسس پوینت چیست؟ اکسس پوینت یک دستگاه شبکه بی سیم است که به عنوان یک پورتال برای اتصال دستگاه‌ها به یک شبکه محلی عمل می‌کند. اکسس پوینت‌ها برای گسترش پوشش بی سیم یک شبکه اصلی و افزایش تعداد کاربرانی که می‌توانند به آن متصل شوند، استفاده می‌شوند.

یک کابل اترنت با سرعت بالا یک روتر را به یک اکسس پوینت وصل می‌کند که سیگنال سیمی را به یک سیگنال بی سیم تبدیل می‌کند. اتصال بی سیم معمولاً تنها گزینه موجود برای اکسس پوینت‌ها است که با استفاده از Wi-Fi پیوندهایی با دستگاه‌های پایانی برقرار می‌کند.

 

دیگر موارد استفاده: روترها به غیر از ایجاد بستری برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف، دارای قابلیت محافظت از فایروال و رمز عبور نیز هستند. این قابلیت تضمین می‌کند که دستگاه‌های بی سیم متصل در برابر هر گونه تهدیدی که ممکن است از خارج از شبکه محلی ایجاد شود، محافظت می‌شوند.

 

تفاوت‌های اصلی: روتر به عنوان یک هاب عمل می‌کند، یک شبکه محلی را راه اندازی می‌کند و همه دستگاه‌ها و ارتباطات موجود در آن را مدیریت می‌کند. از سوی دیگر، اکسس پوینت، یک دستگاه فرعی در شبکه محلی است که نقطه دیگری را برای اتصال دستگاه‌ها فراهم می‌کند و توانایی اتصال به شبکه را به دستگاه‌های بیشتری می‌دهد.

روترهای بی سیم می‌توانند به عنوان اکسس پوینت عمل کنند، اما همه اکسس پوینت‌ها لزوما نمی‌توانند به عنوان روتر کار کنند. در حالی که روترها شبکه‌های محلی را مدیریت می‌کنند، با سیستم‌های شبکه خارجی ارتباط برقرار می‌کنند، داده‌ها را در جهات مختلف دریافت کرده و سپس آن‌ها را توزیع و ارسال می‌کنند، نقطه اتصال را ایجاد می‌کنند و امنیت را تضمین می‌کنند، اکسس پوینت‌ها معمولاً فقط دسترسی به شبکه ایجاد شده توسط روتر را فراهم می‌کنند.

 

کدام یک بهتر است؟ جواب این سؤال کاملا به هدف و نیاز مورد نظر شما بستگی دارد. برای خانه‌ها و مشاغل کوچک، روترها ممکن است راه حل بهینه (اگر نه بهترین) باشند، در حالی که شرکت‌ها و سازمان‌های متوسط ​​تا بزرگ مطمئناً به شبکه‌ای از اکسس پوینت‌ها و سوئیچ‌ها نیاز دارند.