ممکن است طیف وسیعی از دستگاه‌های بی‌سیم در شبکه‌های خانگی شما وجود داشته باشند، از رایانه و تلفن گرفته تا دوربین‌های IP (تحت شبکه)، دستیارهای صوتی، تلویزیون‌های هوشمند و دیگر اشیاء متصل به اینترنت. انجام برخی اقدامات اساسی برای ایمن سازی شبکه وای فای خانگی می‌تواند به طرز قابل توجهی به محافظت از دستگاه‌های شما در برابر هک شدن و جلوگیری از سرقت اطلاعات شما کمک کند.

 

شبکه وای فای خانگی من چگونه کار می‌کند؟

شبکه وای فای شما، اتصال اینترنت بی سیم خانه شما است و معمولاً شامل یک روتر بی سیم است که سیگنالی را از طریق هوا ارسال می‌کند. شما می‌توانید از آن سیگنال برای اتصال به اینترنت استفاده کنید. اما مگر اینکه رمز عبوری را برای شبکه خود در نظر بگیرید، هر دستگاهی که در محدوده باشد می‌تواند سیگنال را از هوا دریافت کند و از اتصال اینترنت شما استفاده کند.

 

جنبه مثبت وای فای؟ شما می‌توانید به صورت بی سیم به اینترنت متصل شوید.

جنبه منفی؟ سایر افرادی که در نزدیکی شما هستند و به شبکه محافظت نشده شما متصل می‌شوند، ممکن است بتوانند فعالیت‌های آنلاین شما را ببینند، از جمله اطلاعات شخصی شما؛ و اگر کسی از شبکه شما برای ارتکاب جرم یا ارسال اسپم غیرقانونی استفاده کند، ممکن است منبع آن فعالیت به وای فای شما ختم شود و شما را به دردسر بیندازد.

چگونه می‌توانم شبکه وای فای خانه خود را ایمن کنم؟

شبکه خود را رمزگذاری کنید. رمزگذاری، اطلاعات ارسال شده از طریق شبکه شما را به هم می‌ریزد. این کار، دیدن فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید یا دریافت اطلاعات شخصی شما را برای دیگران سخت‌تر می‌کند. با به روز رسانی تنظیمات روتر خود به حالت‌های WPA3 Personal یا WPA2 Personal، شبکه خود را رمزگذاری می‌کنید. WPA3 جدیدتر - و بهترین - حالت رمزگذاری موجود است، اما هر دو برای حفظ اطلاعات شما مفید خواهند بود.

 

روتر قدیمی؟ گزینه‌های WPA3 یا WPA2 در روتر شما وجود ندارند؟ روترهای قدیمی دارای حالت‌های WPA و WEP هستند که قدیمی بوده و ایمن نیستند. اگر این دو مورد تنها گزینه‌های فهرست شده هستند، نرم افزار روتر خود را به روز رسانی کنید. سپس دوباره بررسی کنید تا ببینید حالت‌های WPA2 یا WPA3 در دسترس هستند یا خیر. اگر این‌طور نیست، برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خود، یک روتر جدید تهیه کنید.

 

رمزهای عبور از پیش تعیین شده روتر خود را تغییر دهید. برخی از روترها با پسوردهای از پیش تعیین شده که در داخل جعبه روتر قرار دارند، عرضه می‌شوند. اما هکرها می‌توانند به راحتی این رمزهای عبور را پیدا کنند. بنابراین این قضیه مهم است که رمزهایتان را به چیزی پیچیده‌تر تغییر دهید. دو رمز عبور برای روتر شما وجود دارند که باید آن‌ها را بازنشانی کنید.

  1. رمز عبور شبکه وای فای: این مورد رمزی است که برای اتصال دستگاه‌های خود به شبکه استفاده می‌کنید. رمز عبور منحصر به فرد و ایمن شبکه وای فای از ورود افراد غریبه به شبکه شما جلوگیری می‌کند.
  2. رمز عبور مدیریت روتر: این مورد رمزی است که به شما اجازه می‌دهد تا به بخش مدیریتی دستگاه وارد شوید. در آنجا می‌توانید کارهایی مانند تغییر تنظیمات (از جمله رمز عبور شبکه وای فای) را انجام دهید. اگر یک هکر موفق به ورود به قسمت مدیریت روتر شما شود، می‌تواند تنظیمات (از جمله رمز عبور وای فایتان) را تغییر دهد. با این کار هر اقدام امنیتی دیگری که ممکن است انجام دهید خنثی می‌شود.

 

برای یافتن دستورالعمل تغییر گذرواژه مدیریت و شبکه روتر خود، ابتدا نام سازنده روتر خود را پیدا کنید. سپس وارد صفحه جستجوی اینترنتی شوید و عبارات «چگونه رمز عبور مدیریت [سازنده روتر شما] را تغییر دهیم» و «چگونه رمز عبور شبکه وای فای [سازنده روتر شما] را تغییر دهیم» را جستجو کنید. نتیجه مطلوبی نیافتید؟ مستقیماً با سازنده تماس بگیرید.

روتر خود را به روز نگه دارید. قبل از راه اندازی روتر جدید یا به روز رسانی روتر موجود خود، از وب سایت سازنده بازدید کنید تا ببینید آیا نسخه جدیدتری از نرم افزار برای دانلود موجود است یا خیر. برای اطمینان از اینکه به محض عرضه آخرین نسخه نرم افزار از وجود آن مطلع خواهید شد، روتر خود را در سیستم سازنده ثبت کنید و برای دریافت به روز رسانی ثبت نام کنید. اگر روتر خود را مستقیماً از ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) خود مانند Verizon یا Comcast دریافت کرده‌اید، از این ارائه دهنده خدمات اینترنتی پرس و جو کنید تا ببینید آیا به روز رسانی‌ها را به صورت خودکار برایتان ارسال می‌کند یا خیر.

 

ویژگی‌های «مدیریت از راه دور» (Remote Management)، WPS، و Universal Plug and Play (UPnP) را خاموش کنید. برخی از روترها دارای ویژگی‌هایی هستند که ممکن است استفاده از وای فای را برای شما راحت‌تر کنند اما امنیت شبکه شما را تضعیف می‌کنند. به عنوان مثال، قابلیت دسترسی از راه دور به کنترل‌های روتر به شما این امکان را می‌دهد که تنظیمات را از طریق اینترنت تغییر دهید. WPS به شما این امکان را می‌دهد که به جای وارد کردن رمز عبور شبکه، دکمه‌ای را روی روتر فشار دهید تا دستگاه را به اینترنت متصل کنید. در نهایت، UPnP به دستگاه‌های شما این امکان را می‌دهد که یکدیگر را در شبکه پیدا کنند. این ویژگی‌ها ممکن است اضافه کردن دستگاه‌ها به شبکه شما را آسان‌تر کنند یا به مهمانان اجازه دهند از وای فای شما استفاده کنند، اما می‌توانند امنیت شبکه شما را پایین بیاورند.

 

یک شبکه مهمان راه اندازی کنید. بسیاری از روترها به شما امکان می‌دهند یک شبکه مهمان با نام و رمز عبور متفاوت راه اندازی کنید. چنین اقدامی یک حرکت امنیتی خوب به دو دلیل است:

  1. داشتن یک راه ورود جداگانه به این معنی است که افراد کمتری رمز عبور اصلی شبکه وای فای شما را دارند.
  2. در صورتی که یک مهمان (بدون اینکه آگاه باشد) بد افزاری در تلفن یا تبلت خود داشته باشد، این بد افزار به شبکه اصلی و دستگاه‌های شما وارد نمی‌شود.

 

از قسمت مدیریت سیستم خارج شوید (Log Out as Administrator). هنگامی که روتر خود را راه اندازی کردید یا تنظیمات را تغییر دادید، فراموش نکنید که به عنوان مدیر از سیستم خارج شوید. هنگامی که به عنوان مدیر وارد سیستم شده‌اید، می‌توانید رمز عبور را تغییر دهید و در غیر این صورت تنظیماتی را که امنیت شبکه شما را کنترل می‌کند، مدیریت کنید. اگر یک هکر وارد حساب مدیریتی شما شود، به راحتی می‌تواند وارد شبکه و دستگاه‌های شما شود.

 

از دستگاه‌های خود محافظت کنید. همان‌طور که هکرها می‌توانند از طریق شبکه‌های ناامن به داده‌های شما دسترسی پیدا کنند، از طریق دستگاه‌های ناامن نیز می‌توانند به شبکه شما دسترسی پیدا کنند. برای یافتن نکاتی درباره قفل کردن دستگاه‌هایتان، درباره ایمن نگه داشتن دستگاه‌هایتان حتما تحقیق کنید.