استاندارد GPON چیست و چگونه کار می‌کند؟

شبکه‌های فیبر نوری بر اساس استانداردهای مختلف شبکه‌های نوری غیرفعال (PON) کار می‌کنند. PON یک سیستم شبکه خاص برای فناوری فیبر است که به شما امکان دسترسی به شبکه باند پهن در خانه یا محل کار را ارائه می‌دهد. تعداد زیادی استاندارد برای PON وجود دارد که یکی از آن‌ها GPON است.

درواقع GPON مخفف عبارت Gigabit Ethernet Passive Optical Network (PON) (شبکه نوری غیرفعال اترنت گیگابایت) است. GPON از حالت انتقال ناهم‌زمان (ATM) برای صدا، اترنت داده و کپسوله سازی اختصاصی برای صدا استفاده می‌کند. این بدان معناست که GPON به جای بسته‌های داده با اندازه متغیر، از سلول‌هایی با اندازه ثابت استفاده می‌کند. GPON گیگابایت در ثانیه سریع‌تری را نسبت به EPON (شبکه نوری غیرفعال اترنت) در پهنای باند پایین و بالا ارائه می‌دهد.

یک سیستم GPON از یک پایانه خط نوری (OLT) تشکیل شده است که چندین پایانه شبکه نوری (ONTs / ONUs) را با استفاده از یک شبکه توزیع نوری غیرفعال (ODN) به هم متصل می‌کند.

GPON از موارد زیر پشتیبانی می‌کند:

 • خدمات سه گانه (VoIP، داده و IPTV)، ارائه راه‌های متقابل برای همه خدمات.
 • سرعت انتقال داده و پهنای باند بالاتر
 • پوشش دور برد
 • افزایش امنیت و رمزگذاری داده‌ها (از طول بلوک 128 بایت و طول کلید 128، 192 و 256 بایت پشتیبانی می‌کند.)
 • انواع پروتکل‌های اترنت

 

خدمات GPON:

 • کیفیت برتر خدمات (QoS)
 • قابلیت تخصیص پهنای باند پویا
 • انعطاف پذیری

 

این استاندارد یک گزینه محبوب در میان اپراتورهای مخابراتی بزرگ در سراسر جهان است، و از آن جایی که GPON به شما این امکان را می‌دهد که چندین سرویس را در یک شبکه حمل و نقل فیبر واحد ادغام کنید، معمولاً مردم GPON را به فناوری‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

 

اصول GPON و نحوه کار آن:

در حقیقت GPON یک شبکه دسترسی از یک نقطه به چند نقطه است. ویژگی اصلی GPON این است که از اسپلیترهای غیرفعال در شبکه توزیع فیبر نوری (ODN) استفاده می‌کند. این مسئله به یک فیبر تغذیه از ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) اجازه می‌دهد تا به چندین خانه یا مشاغل خدمات رسانی کند. فیبر نوری به این معنی است که فناوری فیبر از کابل‌ها برای انتقال نور استفاده می‌کند.

برای این مثال، ترمینال خط نوری (OLT) در مقر ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما را نقطه شروع سیستم GPON قرار می‌دهیم.

 1. خدمات اینترنت، صدا / تلفن و داده‌های تلویزیونی که ISP شما ارائه می‌دهد، از این نقطه ارسال می‌شوند.
 2. این داده در امتداد شبکه توزیع فیبر نوری منفرد (ODN) حرکت می‌کند تا زمانی که به تقسیم کننده نوری غیرفعال برسد.
 3. هنگامی که داده‌ها به تقسیم کننده رسیدند، تقسیم کننده سیگنال نور را به چندین سیگنال تقسیم می‌کند تا به تجهیزات ONT / ONU فردی در محل خانه یا در محل کار شما توزیع شود تا دسترسی شما به این خدمات را فراهم کند. ONT / ONU نقطه(های) پایانی هستند.

 

مراحل مورد نظر به این صورت هستند:

OLT سیگنال یک نقطه‌ای را ارسال می‌کند > ODN > تقسیم کننده‌ها به چندین سیگنال تقسیم می‌شوند > ONT / ONU چندین سیگنال دریافت می‌کند

این مثال یک نسخه ساده شده است، اما به شما یک ایده سطح بالا از آنچه در یک سیستم GPON اتفاق می‌افتد می‌دهد.

درواقع GPON طیف وسیعی از مزایا را فراهم می‌کند که امکان استقرار فیبر سریع، انعطاف پذیر، و موجود در بازار به صورت انبوه را با کمترین هزینه‌ی ممکن برای مالکیت و عرضه فراهم می‌کند.